Archiwum

MŁODZIEŻ dla Europy

10 lat open space w praktyce

kreatywne & odpowiedzialne & partycypacyjne & systemowe

Hans-Georg Wicke

MŁODZIEŻ dla EuropyArtykuł, który po raz pierwszy ukazał się jako 5 rozdział książki Michaela M Pannwitz’a pt. „Meine open space Praxis” został przetłumaczony na język polski i angielski, i jest do nabycia jako e-Book.

Harisson Owen w przedmowie do tego elektronicznego wydania artykułu napisał m.in.: Dzięki Hansowi-Georgowi Wicke i dzięki wszystkim wspaniałym ludziom z Agencji „MŁODZIEŻ dla Europy”, mamy piękny obraz funkcjonowania open space w organizacji. To, co zaczęło się jako pojedyncza i jednorazowa konferencja, stało się swoistą filozofią życia, a z pewnością sposobem na kształtowanie codziennej pracy w Agencji „MŁODZIEŻ dla Europy”. Ta historia jest szczególna. Polecam ją każdemu, kto chce, by jego organizacja lepiej funkcjonowała, a jego praca w tej organizacji była bardziej efektywna. W tej historii czytamy o młodych ludziach, pracujących na rzecz swoich rówieśników. Głęboko jednak wierzę, że można ją odnieść również do każdej innej organizacji. Dlatego jest dla mnie przyjemnością i zaszczytem zachęcić każdego do przeczytania tej historii, by z niej się uczyć i by ją polubić.

Artykuł ten można nabyć w księgarni internetowej wydawcy: http://www.westkreuz-verlag.de/
lub na stronie: http://www.amazon.com/

Zapraszamy do lektury!

Open space w roku 2013!

Otwórz przestrzeń dla „open space technology” w roku 2013! Ten rok jest bowiem rokiem szczególnym. Już od 10-ciu lat, również w Polsce i po polsku, używamy „open space”. 

To dokładnie 10 lat temu, w maju 2003 roku, Piotr Banach, Agnieszka Pawlik, Marta Mędlińska oraz Katarzyna i Paweł Pławiakowie uczestniczyli w treningu dla facyliatorów w Weimarze (Niemcy). Od tego czasu przeprowadzili oni w Polsce wiele konferencji, używając tej metody. Do ich grona dołączali kolejni facylitatorzy i asystenci, zafascynowani „open space”. Do ich grona możesz dołączyć i Ty – bo „open space technology”, to nie tylko metoda konferencyjna dla dużych grup, to również swoista filozofia życia – filozofia wolności i  odpowiedzialności; to wspieranie i promowanie samoorganizacji.

Z nadzieją patrzymy na rok 2013. Wierzymy, że powiększy się grono pasjonatów „open space technology” w Polsce. Ufamy, że uda nam się w końcu zorganizować pierwszy trening dla facylitatorów „open space” po polsku. 

Na stronie internetowej www.openspaceworldscape.org można znaleźć mapę z naniesionymi na nią czerwonymi punktami. Punkty te oznaczają konferencje „open space”, które odbywają się na całym świecie. Na mapie Polski znajdziemy również wiele takich punktów.http://www.openspaceworldscape.org/Może być ich jednak więcej, bo i Ty jesteś w stanie poprowadzić „open space”. Jeśli chcesz się tego nauczyć, napisz.

Niech rok 2013 otwiera również dla Ciebie przestrzeń, w której będziesz w stanie realizować swoje marzenia, w której spotkasz wielu życzliwych ludzi, która da Ci szczęście… Do zobaczenia w „open space”!

WOSonOS Londyn 2012


Kliknij aby obejrzeć galerię.

I Ty możesz zorganizować open space!

large_dzierzoniow2008BNikt chyba nie jest w stanie policzyć, ile razy na świecie odbyło się już open space. Niektóre open space’y zaznaczone są na mapie świata: www.openspaceworldscape.org. Niestety, na mapie Polski są tam, jak dotychczas, tylko 4 punkty. Mamy nadzieję, że niebawem pojawi się ich tam dużo więcej. Mimo tego, że w naszym doświadczeniu mamy już ponad 60 open space’ów, to metoda ta w Polsce jest ciągle mało znana i rzadko używana. Szkoda. Ale można to zmienić!

Więcej…

Aktualne zaproszenia

865f7085afOpen space „z najwyższej półki” – odbędzie się w Berlinie, w dniach 10-12 lutego 2012 roku, a poprowadzi je Michael M Pannwitz. Temat open space: Kinder aus suchtbelasteten Familien – Räume des Vertrauens schaffen. Językiem tej imprezy jest niemiecki, a organizatorzy są bardzo zainteresowani uczestnictwem osób z Polski. Warto zwrócić uwagę na możliwość wynegocjowania zniżki na opłatę za uczestnictwo. Zaproszenie i formularz można pobrać tutaj.

http://www.wosonos2012.com/Światowe open space o open space – WOSonOS – odbędzie się w dniach 11-14 października 2012 roku w Londynie. To wyjątkowa okazja dla nas – Europejczyków, by uczestniczyć w tak niezwykłym wydarzeniu, bez konieczności wyruszania w daleką podróż.

WOSonOS odbywa się co roku. W roku 2011 odbyło się w Chile. Warto już teraz zarejestrować swoje uczestnictwo w WOSonOS, oraz zarezerwować noclegi i bilety na przejazd. Językiem tego światowego open space o open space jest angielski. Więcej informacji nt. WOSonOS i zgłoszeń można znaleźć tutaj.

Tova Averbuch w Warszawie...

tovaGrupa Open Space Polska zaprasza na niezwykłe spotkanie z Tovą Averbuch (http://tovaaverbuch.com).

Urodziła się w Warszawie. Jako dziecko musiała opuścić Polskę. Po 56 latach odwiedza kraj swojego urodzenia. Zajmuje się rozwojem organizacji, wykłada w szkole biznesu na Uniwersytecie w Tel Avivie. Jako pierwsza w Izraelu – już w roku 1999 – zaczęła używać open space. Do tej pory – z zapałem pioniera – promuje tę metodę w Izraelu i wielu innych krajach świata. Podczas pobytu w Warszawie koniecznie chce poznać sympatyków open space technology z Polski. (Razem z Tovą w naszym spotkaniu weźmie udział również jej siostra Hava Baruch – psycholog kliniczny, wykładowca psychoanalizy i psychoterapii na Uniwersytecie w Tel Avivie.)

Spotkanie z Tovą Averbuch oraz pionierem open space w Polsce – Piotrem Banachem odbędzie się w sobotę, 18 maja 2013 roku o godz. 17.00 w restauracji CUL DE SAC & PIEKIEŁKO, ul. Brzozowa 37 w Warszawie (wejście od ul. Krzywe Koło – na tyłach Rynku Starego Miasta). Wezmą w nim udział również osoby, które open space prowadziły, w open space asystowały, o open space słyszały lub w nim uczestniczyły.

Zapraszamy wszystkich, którzy chcą się do tego grona przyłączyć. Można przygotować tematy i pytania związane z open space i rozwojem organizacji. Uczestnictwo w spotkaniu jest bezpłatne.

Prosimy o zasygnalizowanie swojego uczestnictwa w spotkaniu e-mailem (pioban(0)openspace.pl) lub smsem (517 18 01 01), by można było zarezerwować w restauracji odpowiednią ilość miejsc! Do zobaczenia!

Nauka kreatywnego prowadzenia spotkań

OPEN_SPACE_O_OPEN_SPACEW dniu 23 listpada 2012 r., w Hotelu Qubus w Katowicach, odbyła się konferencja Open Space o Open Space. Organizatorem konferencji było Śląskie Centrum Społeczeństwa Informacyjnego.

W konferencji wzięło udział 78 osób pracujących w różnych instytucjach. Tematem przewodnim, przygotowanym przez sześciu uczesników na spotkaniu przygotowawczym, było pytanie intrygujące każdego z nas: Jak zostac bogatym? Podczas całodniowej konferencji uczestnicy wymieniali się własnymi doświadczeniami i spostrzerzeniami, dotyczącymi pracy w organizacjach i instytucjach jak również prowadzenia własnego biznesu. Dzięki zdobytej wiedzy uczestnicy poznali możliwości jakie daje prowadzenie spotkań w technice Open Space.

Konferencja realizowana była w ramach: Strategii Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego Województwa Śląskiego do roku 2015.

Marta Michalska

"Budowanie wspólnot z Twoich najśmielszych snów"

Międzynarodowa Konferencja Open Space Technology
10-12 maja 2013 r, Wrocław

→ Czy zastanawiali się Państwo w jakich wspólnotach (rodzina, praca, sąsiedztwo, kraj, Europa...) czuliby się Państwo najlepiej? 
→ Czy zastanawiali się Państwo czy coś mogą Państwo zrobić w kierunku zmiany, rozwoju, transformacji wspólnot, w których Państwo żyją? 
Zapraszamy na międzynarodową konferencję, na której będą Państwo mogli podyskutować, pouczyć się i zebrać wiele inspiracji nt. różnych wspólnot, wartości, funkcjonowania i nowych rozwiązań w Polsce, Danii, Niemczech, Turcji i w Holandii. Szczególnie obecne będą wartości Porozumienia bez Przemocy (Nonviolent Communication- NVC), gdyż na konferencji będzie wielu praktyków i trenerów NVC. Konferencja przeprowadzona zostanie metodą Open Space Technology, umożliwiającą najefektywniejsze spędzenie czasu, żywą wymianę, refleksję oraz zaplanowanie konkretnych zmian po konferencji. 

Ulotka na temat konferencji do pobrania tutaj.

Szczegóły i zgłoszenia

Konferencja Open Space o Open Space

  • large_konstancin2010Zapraszamy na "Open Space o Open Space" - szkolenie, podczas którego poznają Państwo Open Space Technology - metodę prowadzenia spotkań i konferencji dla dużych grup oraz możliwości jej wykorzystywania w swojej firmie, gminie, urzędzie czy organizacji.

Termin: 28 maja 2011 r. – został przełożony na czas późniejszy (nowy termin zostanie tutaj podany w stosownym czasie).

Miejsce: Gdańsk, ul. Kopernika 6, sala konferencyjna Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC. 

 pobierz ulotkę

szczegóły i zgłoszenia